Поради від сімейного лікаря. АЗПСМ В. Телковичі
Що таке коронавірус та яка ситуація в Україні?
НОВИЙ КОРОНАВІРУС: ШЛЯХИ ПЕРЕДАВАННЯ І ВАРІАНТИ ЗАХИСТУ
РАЙОННИЙ ПЛАН ОПЕРАТИВНОГО РЕАГУВАННЯ
Що таке коронавірус та яка ситуація в Україні?
Увага: Україна вживає превентивні заходи аби уберегти громадян від коронавірусної інфекції. Обмеження на проведення масових заходів за участю 200 та більше осіб; спортивні змагання можуть проводитися без глядачів та з дозволу міжнародних організацій; карантин в освітніх закладах терміном на три тижні, навчання проводитиметься дистанційно.
Обмеження діятимуть від 12 березня до 3 квітня.
Що таке коронавірус?
Коронавіруси — це велика родина респіраторних вірусів, які можуть спричиняти захворювання різного ступеню тяжкості: від звичайної застуди до тяжкого гострого респіраторного синдрому.
Захворювання, яке викликав новий коронавірус, називається COVID-19.
Чи є в Україні зареєстровані випадки захворювання, викликаного новим коронавірусом?
В Україні зареєстрований один випадок захворювання на COVID-19. Хворий госпіталізований 29 лютого.
Недуга виявлена у чоловіка, який у лютому здійснював поїздку до Італії. Усі контактні особи знаходяться під наглядом лікарів-епідеміологів. Зразки аналізів відправлені до ВООЗ.
Наскільки захворювання, викликане новим коронавірусом, небезпечне?
20% від усіх випадків захворювань, викликаних новою коронавірусною інфекцією, є тяжкими і лише близько 3% потребують реанімаційних заходів.
Україна готова надавати таку допомогу у відділеннях інтенсивної терапії.
Скільки триває інкубаційний період захворювання, викликаного новим коронавірусом?
Інкубаційний період — це період часу між зараженням і появою клінічних симптомів хвороби.
За рекомендацією ВООЗ, термін спостереження за особами, які контактували з пацієнтами з підтвердженою інфекцією, становить 14 днів.
Чи готова Україна до випадків захворювання, викликаного новим коронавірусом?
Так, Україна має чіткий план дій. Медична система України готова реагувати на можливі випадки COVID-19 та надавати кваліфіковану медичну допомогу.
В Україні близько 12-ти тисяч місць в інфекційних стаціонарах, близько 2-х тисяч лікарів-інфекціоністів та 5-ти тисяч медперсоналу. В українських лікарнях є інфекційні бокси. Система діагностування захворювання налагоджена.
Чи є ліки від захворювання, викликаного новим коронавірусом?
Наразі рекомендованих лікарських засобів, призначених для профілактики чи лікування інфекції, не існує.
Пацієнтам надається симптоматичне лікування.
Чи достатня кількість інфекційних боксів, якщо почнуться масові випадки фіксації COVID-19?
Інфекційні бокси використовуються тільки на початкових стадіях розвитку спалаху або епідемії, надалі використовуються всі ліжка інфекційного стаціонару. Надалі перепрофільовуються інші заклади охорони здоров'я. Це світова практика.
Скільки в Україні апаратів штучного дихання? Чи достатньо їх?
В Україні тільки в інфекційних лікарнях 605 апаратів штучного дихання. Цього достатньо. За потреби будуть залучені апарати штучного дихання з інших лікарень.
Що з захисними костюмами? Масками дійсно не обійтися?
Україна забезпечена достатньою кількістю засобів індивідуального захисту. Медична маска допомагає обмежити поширення вірусу, якщо ви захворіли. Важливо дотримуватися гігієни рук та органів дихання, а також уникати тісних контактів з людьми, що мають симптоми захворювання.
Чи є в Україні тест-система для виявлення нового коронавірусу?
Україна закупила тест-систему для виявлення нового коронавірусу. Тест-система та реагенти розраховані на обстеження 960 осіб, чого вистачить до моменту отримання чергових реагентів. Лабораторному діагностуванню на новий коронавірус підлягають лише випадки, які чітко підпадають під критерії ВООЗ як підозрілі.
Як передається захворювання?
Наразі відомо, що COVID-19 передається краплинним та контактним шляхами
Вірус не циркулює у повітрі, а передається від людини до людини
Вірус не здатний переміщатись на далекі відстані. Він є тільки в крапельках, які людина видихає під час кашлю чи чхання. Відстань – це гарантія безпеки. Це фактор переривання епідемічного ланцюга. Тому заразитись неможливо навіть від інфікованої людини, якщо ви знаходитесь на відстані понад 1,5 м.
Переважає контактний шлях зараження
Найчастіше вірус потрапляє на слизові оболонки носа, очей через руки або інші предмети (хустинку, рукавиці) після торкання до об'єктів (тварин, м'яса, риби, дверних ручок, поручнів), забруднених виділеннями з дихальним шляхів хворого чи інфікованого.
Чи можна заразитись від тварин?
Наразі немає офіційних підтверджень, що домашні тварини, наприклад, собаки або коти, можуть бути переносниками нового коронавірусу. Проте після контакту з домашніми тваринами рекомендуємо мити руки водою з милом. Це захистить вас від ризику поширень низки бактерій, якими людина може заразитися від домашніх тварин.
Чи передається вірус через фрукти?
Фрукти – непридатне середовище для тривалого виживання вірусу. Немає жодних даних про передачу вірусу через фрукти. Нагадуємо, що фрукти необхідно ретельно мити, але це стандартна рекомендація.
Скільки вірус живе на поверхнях? Чим можна вбити вірус?
Вірус може зберігати життєздатність на поверхнях від 3-х годин до декількох днів. Конкретні терміни залежать від низки умов. Наприклад, тип поверхні, температура і вологість навколишнього середовища. Тому важливо дезінфікувати поверхні, ручки дверей, техніку тощо.
Чи безпечно отримувати посилки з країн, де зареєстровано випадки захворювань, спричинених новою коронавірусною інфекцією ?
Так, цілком. Неможливо заразитися COVID-19 через посилку. ВООЗ не рекомендує жодних обмежень щодо торгівлі та переміщення товарів із КНР. Доставка поштових відправлень із КНР та в КНР здійснюється у штатному режимі
Інформація про тест-систему
для дослідження на COVID-19
Що робити, якщо в місцевій лікарні не знають нічого про дослідження на наявність COVID-19?
Діагностика буде здійснюватися виключно у випадках, які відповідають епідеміологічному та клінічному визначенню хвороби, зазначених у рекомендаціях ВООЗ. Тестування буде проводити вірусологічна референс-лабораторія Центру громадського здоров'я України. Купити тест-систему для самостійного користування неможливо.
Яку саме тест-систему купила Україна?
Україна купила тест-систему для виявлення COVID-19 у німецького виробника, сертифікованого ВООЗ. Реагенти у складі тест-системи дозволяють провести лабораторну діагностику нового коронавірусу на сучасному рівні. Набори розроблені в Німеччині з максимально можливим профілем виявлення для достовірного визначення зазначеного виду коронавірусу. У подальшому планується надходження додаткових реагентів від ВООЗ.
Скільки часу триває тест на новий коронавірус?
До отримання результату проходить орієнтовно 5-6 годин.
Чи є в регіонах тест-система для виявлення нового коронавірусу?
Тест-система знаходиться у вірусологічній референс-лабораторії Центру громадського здоров'я. Рішення щодо дослідження приймають лікарі. Вони мають чіткий алгоритм дій.
Чи можу я самостійно зробити тест?
Купити тест-систему для дослідження на наявність нового коронавірусу для самостійного користування неможливо.
Коли будуть результати дослідження на наявність захворювання, спричиненого новим коронавірусом, у людей, які перебувають в обсервації?
Результати вже готові. Усі евакуйовані, екіпаж та персонал здорові.
Хто є групою ризику?
Люди похилого віку
Вразливою групою є люди похилого віку та люди з хронічними хворобами і слабким імунітетом – вони більш схильні до розвитку тяжких захворювань.
Медичні працівники
Після фіксації випадків захворювань, спричинених новим коронавірусом, вразливою групою є медичні працівники.
Особи, які мали прямий фізичний контакт із хворим
Прямий фізичний контакт із хворим або з інфекційними
виділеннями. Наприклад, через рукостискання.
Особи, які перебували у закритому середовищі
з хворими
Особи, які перебували у закритому середовищі з хворими на COVID-19 на відстані до 2-х метрів та довше 15-ти хвилин.
Як себе захистити від вірусних інфекцій
Зміцнюйте імунітет
та слідкуйте за самопочуттям
Повноцінне харчування, здоровий сон, фізичні вправи та водний баланс організму
Вчасно звертайтеся до лікаря
У разі появи перших симптомів ГРВІ невідкладно зверніться до свого сімейного лікаря.
Мийте часто руки з милом упродовж 20-ти секунд
Або користуйтесь антисептиком, вміст спирту в якому не повинен бути менше 60-80%
Уникайте контакту
з людьми із симптомами
ГРВІ
З тими, хто має симптоми застуди. Мінімальна дистанція — 1,5 метра
Термічно обробляйте продукти
Не їжте сире м'ясо, м'ясні субпродукти та яйця
Уникайте дотиків до свого обличчя
Не торкайтеся брудними руками своїх очей,
носа та рота.
НОВИЙ КОРОНАВІРУС: ШЛЯХИ ПЕРЕДАВАННЯ І ВАРІАНТИ ЗАХИСТУ
Наразі відомо, що новий коронавірус передається краплинним та контактним шляхами.
Переважає контактний шлях, коли вірус потрапляє на слизові оболонки носа, очей через руки або інші предмети (хустинку, рукавиці) після торкання до об’єктів (тварин, м’яса, риби, дверних ручок, поручнів), що контаміновані (забруднені) виділеннями із дихальним шляхів хворого чи інфікованого.
Краплинним шляхом вірус передається від людини до людини під час кашлю або чхання у тісному контакті, коли утворюються краплі діаметром понад 5 мкм. Коронавіруси не здатні зберігати інфектогенність (заразність) під час передавання на далекі відстані. Тому тісним контактом вважають відстань менше 1 м, хоча деякі науковці допускають можливість передавання (за певних умов) до 2 м.
Повітряним шляхом віруси передаються від людини до людини через аерозольні часточки (діаметром до 5 мкм), які безперешкодно можуть потрапляти в альвеоли та бронхіоли (нижні дихальні шляхи). Цей шлях передавання та інфікування не характерний для коронавірусів, хоч і можливий за певних умов — наприклад, під час процедур з утворенням аерозолю. До таких належать лише медичні процедури — бронхоскопія, інтубація трахеї, санація трахеобронхіального дерева у хворого, що перебуває на штучній вентиляції легень, тощо. Тому для більшості населення такий шлях не страшний.
Отже, як пересічним громадянам запобігти інфікуванню новим коронавірусом?
1. Не торкайтеся до потенційно контамінованих вірусом поверхонь, зокрема до тварин, у регіонах із виявленими випадками інфікування.
2. Ретельно і часто мийте руки з милом чи обробляйте їх антисептиком.
Миття рук з милом:
- тривалість процедури — 20–40 с;
- вода має бути теплою (комфортної температури), а не холодною чи гарячою;
- обов’язкова процедура, якщо руки видимо забруднені, після приходу з вулиці, перед прийомом їжі, після відвідування туалету, якщо відсутній антисептик для рук;
Обробка рук спиртовмісним антисептиком:
- спиртовмісний антисептик для рук — розчин із вмістом спирту 60–80% або із 2% хлоргексидину (інші засоби, що реалізують як «антисептик для рук», наприклад настій ромашки або розчини із 40% вмістом спирту, не є такими);
- антисептик має покривати всю поверхню шкіри рук (в середньому на одну обробку слід використовувати 3 мл розчину, а це 24–27 «пшиків» кишеньковим диспенсером, тому рекомендовано його просто наливати в долоню);
- тривалість обробки — близько 30 с;
- особливу увагу приділіть нігтям (там накопичується найбільше бруду);
- обов’язкова процедура в разі будь-яких контактів із (потенційно) забрудненими об’єктами;
- у разі частого користування антисептиком застосовуйте крем для рук, щоб уникнути підсушування та утворення тріщин шкіри;
- контролюйте доступ маленьких дітей до антисептика (він містить спирт і токсичний для прийому всередину).
3. Уникайте скупчення людей.
4. Якщо ви захворіли, залишайтеся вдома і зверніться до лікаря.
5. Використовуйте захисну маску:
- обов’язково — якщо захворіли і маєте респіраторні симптоми (кашель, нежить);
- якщо перебуваєте у місцях великого скупчення людей — з метою додаткового захисту.
Використовуйте маску правильно:
- вона має покривати ніс і рот;
- вона має щільно прилягати, без відступів по краях;
- заміняйте маску, щойно вона стала вологою;
- не чіпайте зовнішню частину маски руками, а якщо доторкнулися, помийте руки з милом чи обробіть спиртовмісним антисептиком;
- заміняйте маску щочотири години;
- не використовуйте маску повторно.
Чому в Китаї всі користуються респіраторами і костюмами біологічного захисту?
Відповідно до рекомендацій ВООЗ та CDC, у разі виявлення збудника із невідомими або недостатньо відомими властивостями, передусім шляхами передавання та інфікування, медичні працівники мають використовувати засоби індивідуального захисту для недопущення інфікування всіма шляхами (контактним, крапельним та повітряним).
Будьте здорові та не піддавайтеся на маніпуляції!
ЗАТВЕРДЖУЮ голова Володимирецької районної державної адміністрації _________________ Анатолій Рижий _________________ 2020 року |
РАЙОННИЙ ПЛАН ОПЕРАТИВНОГО РЕАГУВАННЯ
на випадок занесення та поширення на території Рівненської області та Володимирецького району гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-nCoV на 2020 рік
(на виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України від 03.02.2020 №93-р «Про заходи щодо запобігання занесенню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-nCoV»)
1.Утворити районний оперативний штаб з питань запобігання занесенню та поширенню на території Володимирецького району гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-nCoV, у складі згідно з додатком 1.
До 25.02.2020
2. Затвердити районний план оперативного реагування на випадок занесення та поширення на території Володимирецького району гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-nCoV на 2020 рік.
До 25.02.2020
3. Рекомендувати розробити та затвердити відповідні плани оперативного реагування.
Виконавчі комітети селищних та сільських рад, об'єднані територіальні громади
До 01.03.2020
4. Затвердити склад та положення районної тимчасової протиепідемічної комісії при райдержадміністрації для розроблення регіональних планів протиепідемічних заходів щодо запобігання занесенню і поширенню випадків гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-nCoV, з виділенням фінансових ресурсів на здійснення заходів згідно із зазначеними планами, згідно з додатком 2 і 3.
До 25.02.2020
5. Утворити тимчасові протиепідемічних комісій для розроблення регіональних планів протиепідемічних заходів щодо запобігання занесенню і поширенню випадків гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-nCoV, з виділенням фінансових ресурсів на здійснення заходів згідно із зазначеними планами.
Виконавчі комітети селищних та сільських рад, об'єднані територіальні громади
До 01.03.2020
6. Інформувати керівників органів та організацій, які організовують і здійснюють ділові та туристичні поїздки, культурний обмін, осіб, які планують виїзд до Китайської Народної Республіки, про поточну епідемічну ситуацію та наявні ризики інфікування коронавірусом 2019-nCoV, а також про засоби індивідуального захисту та профілактики і надання рекомендацій щодо утримання від подорожей до Китайської Народної Республіки до стабілізації ситуації.
КНП «Володимирецька ЦРЛ»,
КНП «Володимирецький РЦ ПМСД», відділ культури та туризму райдержадміністрації, Володимирецьке районне управління
ГУ Держпродспоживслужби (за згодою), виконавчі комітети селищних та сільських рад, об'єднані територіальні громади
До 25.02.2020
7. Організувати разом із суб’єктами господарювання, що провадять діяльність у місцях масового скупчення людей (зокрема на торговельних об’єктах, у місцях проведення культурно-масових заходів, кінотеатрах) та здійснюють перевезення громадським, залізничним, автомобільним транспортом, заходів з посилення режиму поточної дезінфекції.
Сектор регіонального розвитку райдержадміністрації, відділ будівництва та інфраструктури, надзвичайних ситуацій та житлово-комунального господарства райдержадміністрації, виконавчі комітети селищних та сільських рад, об'єднані територіальні громади
Лютий – травень 2020 року
8. Забезпечити направлення хворих на госпіталізацію з підозрою гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-nCoV в КНП «Центральна міська лікарня» Рівненської міської ради, КНП «Сарненська центральна районна лікарня» Сарненської районної ради. Виділити спеціалізовані санітарні транспортні засоби (категорії В або С) для перевезення таких хворих. Провести у закладах охорони здоров’я району повного комплексу робіт, необхідного для виключення можливості внутрішньолікарняного поширення гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-nCoV; укомплектувати спеціалізовані санітарні транспортні засоби необхідними засобами індивідуального захисту.
КНП «Володимирецька ЦРЛ»,
КНП «Володимирецький РЦ ПМСД», Володимирецьке відділення поліції Вараського відділу поліції ГУНП в Рівненській області (за згодою), Володимирецький районний сектор ГУ ДСНС України у Рівненській області (за згодою), виконавчі комітети селищних та сільських рад, об'єднані територіальні громади
До 25.02.2020
9. Забезпечити осіб, які залучені до розслідування випадків захворювання, діагностики та надання допомоги хворим та особам з підозрою на гостру респіраторну хворобу, спричинену коронавірусом 2019-nCoV, засобами індивідуального захисту, а саме: ізоляційними халатами або костюмами біозахисту, респіраторами класу захисту не нижче FFP2, захисними окулярами або щитками, рукавичками медичними нітриловими та масками медичними (хірургічними).
КНП «Володимирецька ЦРЛ»,
КНП «Володимирецький РЦ ПМСД», виконавчі комітети селищних та сільських рад, об'єднані територіальні громади
До 25.02.2020
10. Забезпечити готовність закладів охорони здоров’я району до прийому хворих на гостру респіраторну хворобу, спричинену коронавірусом 2019-nCoV, зокрема наявність необхідних лікарських засобів, витратних матеріалів для відбору проб для проведення лабораторних досліджень, дезінфекційних засобів та засобів індивідуального захисту, забезпечити зазначені заклади транспортними засобами та спеціальним медичним обладнанням, включаючи пульсоксиметри, апарати штучної вентиляції легень (дитячі та дорослі), вірусно-бактеріальні фільтри, концентратори кисню тощо.
КНП «Володимирецька ЦРЛ»,
КНП «Володимирецький РЦ ПМСД», виконавчі комітети селищних та сільських рад, об'єднані територіальні громади
Лютий-квітень 2020 року
11. Впроваджувати нові схеми перспективного перепрофілювання закладів охорони здоров’я у разі масового надходження хворих на гостру респіраторну хворобу, спричинену коронавірусом 2019-nCoV, перевести усі заклади охорони здоров’я на суворий протиепідемічний режим, створити мобільні медичні бригади з метою активного виявлення хворих на гостру респіраторну хворобу, спричинену коронавірусом 2019-nCoV, та визначити ізолятори для госпіталізації контактних осіб з метою їх обстеження та здійснення медичного нагляду за ними.
КНП «Володимирецька ЦРЛ»,
КНП «Володимирецький РЦ ПМСД», Володимирецьке відділення поліції Вараського відділу поліції ГУНП в Рівненській області (за згодою), виконавчі комітети селищних та сільських рад, об'єднані територіальні громади
Лютий-березень 2020 року
12. Забезпечити витратними матеріалами, обладнанням та діагностикумами для своєчасного виявлення випадків гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-nCoV.
Володимирецьке районне лабораторне відділення Вараського міськрайонного відділу МОЗ України (за згодою)
Лютий-березень 2020 року
13. Провести підготовку медичних працівників з питань епідеміології, клінічного перебігу, діагностики та лікування гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-nCoV.
КНП «Володимирецька ЦРЛ»,
КНП «Володимирецький РЦ ПМСД», Володимирецьке районне лабораторне відділення Вараського міськрайонного відділу МОЗ України (за згодою)
Лютий-березень 2020 року
14. Забезпечити провадження у лікувально-профілактичних закладах району клінічних настанов діагностики, лікування та профілактики гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-nCoV.
КНП «Володимирецька ЦРЛ»,
КНП «Володимирецький РЦ ПМСД», Володимирецьке районне лабораторне відділення Вараського міськрайонного відділу МОЗ України (за згодою), виконавчі комітети селищних та сільських рад, об'єднані територіальні громади
Постійно
15. Забезпечити постійний епідеміологічний нагляд за гострою респіраторною хворобою, спричиненою коронавірусом 2019-nCoV, на території району з метою своєчасного здійснення комплексу протиепідемічних заходів.
КНП «Володимирецька ЦРЛ»,
КНП «Володимирецький РЦ ПМСД», Володимирецьке районне лабораторне відділення Вараського міськрайонного відділу МОЗ України (за згодою), виконавчі комітети селищних та сільських рад, об'єднані територіальні громади
Лютий-березень 2020 року
16. Провести симуляційне навчання готовності підрозділів закладів охорони здоров’я району до госпіталізації хворих з гострою респіраторною хворобою, спричиненою коронавірусом 2019-nCoV.
КНП «Володимирецька ЦРЛ»,
КНП «Володимирецький РЦ ПМСД», Володимирецьке районне лабораторне відділення Вараського міськрайонного відділу МОЗ України (за згодою), виконавчі комітети селищних та сільських рад, об'єднані територіальні громади
Лютий – березень 2020 року
17. Виконавцям, про хід виконання районного плану оперативного реагування на випадок занесення та поширення на території Володимирецького району гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-nCoV на 2020 рік для узагальнення інформувати КНП «Володимирецька ЦРЛ» на електронну адресу volodcrl@gmail.com.
Щомісячно до 20 числа.
18. Узагальнену інформацію про хід виконання обласного та районного плану оперативного реагування на випадок занесення та поширення на території Рівненської області гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-nCoV на 2020 рік подавати управлінню охорони здоров’я облдержадміністрації на електронну адресу operator.rouoz@gmail.com та rivne.phc@gmail.com.
КНП «Володимирецька ЦРЛ»
Щомісячно до 25 числа
Головний лікар
КНП «Володимирецька ЦРЛ» Іван Караїмчук
Директор КНП «Володимирецький
РЦ ПМСД» Олександр Волочнюк
Заступник голови
райдержадміністрації Наталія Ковальчук
Додаток 1 до Районного плану оперативного реагування _________________ 2020 року |
Склад
районного оперативного штабу з питань запобігання занесенню та поширенню на території Володимирецького району гострої респіраторної хвороби,
спричиненої коронавірусом 2019-nCoV
Рижий Анатолій Петрович |
Голова районної державної адміністрації |
Ковальчук Наталія Володимирівна |
Заступник голови районної державної адміністрації |
Караїмчук Іван Васильович |
Головний лікар КНП «Володимирецька ЦРЛ» |
Волочнюк Олександр Васильович |
Директор КНП «Володимирецький РЦ ПМСД» |
Ошурко Марія Володимирівна |
Начальник відділу освіти районної державної адміністрації |
Марковець Олександр Миколайович |
Начальник відділу будівництва та інфраструктури, НС та ЖКГ |
Гаврилюк Тетяна Кіндратівна |
Головний спеціаліст відділу культури і туризму районної державної адміністрації |
Муравинець Андрій Якович |
Начальник Володимирецького районного сектору ГУ ДСНС України у Рівненській області |
Степанюк Віктор Миколайович |
В.о. начальника Володимирецького відділення Вараського відділу поліції ГУ Національної поліції у Рівненській області(за згодою) |
Петрук Олександр Миколайович |
Начальник Володимирецького районного управління ГУ Держпродспоживслужби (за згодою) |
Пирішко Володимир Михайлович |
Завідувач Володимирецького районного лабораторного відділення Вараського міськрайонного відділу МОЗ України (за згодою) |
Додаток 2 до Районного плану оперативного реагування _________________ 2020 року |
Склад
тимчасової протиепідемічної комісії з питань запобігання занесенню та поширенню на території Володимирецького району гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-nCoV
Рижий Анатолій Петрович |
Голова районної державної адміністрації, голова комісії |
Ковальчук Наталія Володимирівна |
Заступник голови районної державної адміністрації, заступник голови комісії |
Караїмчук Іван Васильович |
Головний лікар КНП «Володимирецька ЦРЛ», заступник голови комісії |
Волочнюк Олександр Васильович |
Директор КНП «Володимирецький РЦ ПМСД», заступник голови комісії |
Пирішко Володимир Михайлович |
Завідувач Володимирецького районного лабораторного відділення Вараського міськрайонного відділу МОЗ України (за згодою), заступник голови комісії |
Савсюк Руслан Васильович |
Завідувач сектору відділу будівництва та інфраструктури, надзвичайних ситуацій та житлово-комунального господарства районної державної адміністрації, секретар комісії |
Члени комісії: |
|
Ярмолюк Людмила Василівна |
Заступник начальника управління-начальник відділу видатків місцевих бюджетів фінансового управління районної державної адміністрації |
Мудрієвська Юлія Анатоліївна |
Головний спеціаліст сектору з питань регіонального розвитку районної державної адміністрації |
Петрук Олександр Миколайович |
Начальник Володимирецького районного управління ГУ Держпродспоживслужби (за згодою) |
Марковець Олександр Миколайович |
Начальник відділу будівництва та інфраструктури, надзвичайних ситуацій та житлово-комунального господарства районної державної адміністрації |
Муравинець Андрій Якович |
Начальник Володимирецького районного сектору ГУ ДСНС України у Рівненській області |
Степанюк Віктор Миколайович |
В.о. начальника Володимирецького відділення Вараського відділу поліції ГУ Національної поліції у Рівненській області(за згодою) |
Додаток 3 до Районного плану оперативного реагування _________________ 2020 року |
Положення
про склад тимчасової протиепідемічної комісії з питань запобігання занесенню та поширенню на території Володимирецького району гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-nCoV.
І. Тимчасові протиепідемічні комісії при районних державних адміністраціях, виконкомах селищних та сільських рад, об’єднаних територіальних громад (далі – комісії) створені для розроблення регіональних планів протиепідемічних заходів щодо запобігання занесенню і поширенню випадків гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-nCoV, з виділенням фінансових ресурсів на здійснення заходів згідно із зазначеними планами.
ІІ. Комісії у своїй діяльності керуються Конституцією та Законами України, іншими нормативно-правовими актами та цим Положенням.
ІІІ. Основним завданням комісій є здійснення через органи виконавчої влади, керівників підприємств, установ і організацій контролю за:
- виконанням протиепідемічних (профілактичних) заходів щодо занесенню і поширенню випадків гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-nCoV;
- додержанням юридичними та фізичними особами санітарних норм, спрямованих на захист здоров'я і життя людей та довкілля.
1. Комісії відповідно до покладених на них завдань:
- розробляють та затверджують відповідні плани оперативного реагування на випадок занесення та поширення на території Володимирецького району гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-nCoV на 2020 рік;
- координують діяльність місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій з питань проведення протиепідемічних (профілактичних) заходів;
- залучають провідних фахівців для оперативного проведення протиепідемічних (профілактичних) заходів у разі виявлення випадків гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-nCoV;
- районна тимчасова протиепідемічна комісія інформує Обласну тимчасову комісію з питань запобігання занесенню та поширенню на території України гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-nCoV, а також про вжиті заходи щодо їх ліквідації;
- запроваджує проведення протиепідемічних (профілактичних) заходів на території виникнення і поширення випадків гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-nCoV;
- заслуховує звіти посадових осіб про хід виконання протиепідемічних (профілактичних) заходів і прийняті ними рішення;
- оперативно залучає фахівців закладів охорони здоров’я, керівників і спеціалістів підприємств, установ і організацій для виконання протиепідемічних (профілактичних) заходів;
- розглядає матеріали про причини виконання і наслідки ліквідації випадків гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-nCoV та встановлює осіб, з вини яких вони виникли.
2. Комісії мають право:
- одержувати від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, посадових осіб та окремих громадян інформацію і документи, необхідні для з’ясування епідемічної ситуації та вжиття невідкладних заходів для запобігання занесенню і поширенню випадків гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-nCoV;
- подавати пропозиції органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування щодо запровадження протиепідемічних (профілактичних) заходів на окремих адміністративних територіях з метою запобігання занесенню і поширенню випадків гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-nCoV;
- заслуховувати звіти керівників органів виконавчої влади підприємств, установ і організацій про вжиті протиепідемічні (профілактичні) заходи щодо запобігання занесенню і поширенню випадків гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-nCoV;
- виносити на розгляд обласної, районної державних адміністрацій, виконкомів селищних та сільських рад та об’єднаних територіальних громад, пропозиції щодо запровадження протиепідемічних (профілактичних) заходів з метою уникнення випадків гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019- nCoV.
3. Комісії утворюються у складі голови, заступників голови, відповідального секретаря і членів комісії та працює на громадських засадах. Очолюють комісії голова районної держадміністрації, голова сільської, селищної ради, голова об’єднаної територіальної громади. Голова комісії визначає її кількісний та персональний склад. Рішення комісії є обов’язковими для виконання органами виконавчої влади, підприємствами, установами і організаціями, посадовими особами та громадянами.
4. Голова комісії з урахуванням епідемічної ситуації забезпечує скликання і проведення чергових і позачергових засідань комісії та здійснює контроль за виконанням прийнятих рішень.
5. До складу районної комісії входять представники;
КНП «Володимирецька ЦРЛ», КНП «Володимирецький РЦ ПМСД», Володимирецького районного лабораторного відділення Вараського міськрайонного відділу МОЗ України (за згодою), фінансового управління райдержадміністрації, сектору з питань регіонального розвитку райдержадміністрації, Володимирецького районного управління ГУ Держпродспоживслужби (за згодою), відділу будівництва та інфраструктури, надзвичайних ситуацій та житлово-комунального господарства райдержадміністрації, Володимирецького районного сектору ГУ ДСНС України у Рівненській області, Володимирецького відділення Вараського відділу поліції ГУ Національної поліції у Рівненській області (за згодою).
6. Транспортне забезпечення комісії здійснюється за рахунок відповідних місцевих органів виконавчої влади.
Побутове забезпечення комісії під час роботи в зоні надзвичайної ситуації покладається на районну державну адміністрацію.
За членами комісії на час виконання завдань зберігається середньомісячна заробітна плата за основним місцем роботи.
7. На засідання комісії можуть запрошуватися представники органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, громадяни.
8. Рішення комісії приймається більшістю голосів присутніх на засіданні комісії та оформляються протоколом, зміст якого у вигляді витягів доводиться до відома заінтересованих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій та посадових осіб, а у разі потреби — до засобів масової інформації.
Протокол підписується головою та відповідальним секретарем комісії.
Засоби індивідуального захисту
Засоби індивідуального захисту (ЗІЗ) обирають з огляду на характер взаємодії з пацієнтом та потенційний шлях інфікування.
У медицині ЗІЗ використовують для захисту слизових оболонок, дихальних шляхів, шкіри й одягу від контакту з інфекціями.
Кожен медичний працівник повинен вміти користуватися засобами індивідуального захисту, оцінювати ризики та вирішувати, який саме ЗІЗ і коли застосовувати.
Керівники закладів охорони здоров’я повинні організовувати навчання працівників та забезпечити їх необхідною кількістю ЗІЗ.
Учасники навчань мають засвоїти правила вибору, одягання, знімання та утилізації ЗІЗ.
Засоби індивідуального захисту, які використовують медичні працівники, повинні відповідати вимогам державних стандартів.
Маска
ДСТУ EN 14683
Маска призначена для зменшення виділення збудників інфекційних хвороб з дихальних шляхів. Маску необхідно надягати пацієнтам, щоб зменшити поширення інфекцій у закритих приміщеннях, або тим, хто працює в асептичних умовах, наприклад, проводить операції.
Хірургічна маска захищає медиків від потрапляння великих крапель та бризок біологічних рідин пацієнта на слизові.
У яких випадках слід використовувати маску:
- пацієнти із симптомами застуди або з підозрою на інфекцію, що передається краплинно-аерогенним шляхом, мають надягати маску — вона обмежить потенційне розповсюдження респіраторних виділень;
- медичні працівники мають надягати маску, щоб захиститися під час надання медичної допомоги і за наявності ризику утворення великих крапель та бризок біологічних рідин пацієнта (кашель у пацієнта з бронхоектатичною хворобою легень, промивання хірургічної рани тощо);
- медичні працівники мають надягати маску під час процедур і маніпуляцій, які вимагають стерильності, щоб захистити пацієнта від можливих інфекцій.
Також маску слід надягати:
- хворим, які мають респіраторні симптоми — кашель, нежить;
- здоровим людям, які перебувають у місцях великого скупчення, з метою додаткового захисту.
Маска попереджує зайві доторки руками до обличчя. Ризик занесення інфекції на слизові значно зменшується.
Як надягати маску: закиньте гумки за вуха, розправте маску, щоб вона прикривала ніс та рот, обтисніть носову пластину.
Маску слід змінювати, щойно вона стала вологою.
Не можна чіпати зовнішню частину маски руками. Якщо доторкнулися, помийте руки з милом чи обробіть спиртовмісним антисептиком.
Маску слід змінювати щочотири години.
Не можна використовувати маску повторно.
Не можна використовувати марлеві маски, вони не забезпечують належного рівня захисту.
Як знімати маску: не торкайтеся до її зовнішньої поверхні — зніміть маску за гумки, згорніть і викиньте у смітник.
Респіратор
ДСТУ EN 149
Ще одна назва респіраторів — протиаерозольні респіратори. Їх потрібно використовувати під час роботи з пацієнтами, що мають інфекції із повітряно-краплинним шляхом передавання: туберкульоз, кір, вітряну віспу тощо.
Під час деяких процедур (бронхоскопія, інтубація трахеї, санація трахеобронхіального дерева, збір мокротиння тощо) патогенні мікроорганізми потрапляють у повітря з дуже маленькими часточками — дрібнодисперсним аерозолем. Хірургічна маска не може захистити від їх вдихання. У цих випадках потрібно використовувати респіратори класів захисту FFР3 і FFР2.
Респіратори слід використовувати і для догляду за пацієнтами, що мають інфекцію з невідомими шляхами передавання.
Під час догляду за пацієнтом з коронавірусною інфекцією медичним працівникам рекомендовано використовувати респіратор класу захисту не нижче FFP2.
Як надягати респіратор:
- довге волосся треба зібрати у хвіст, чоловікам — поголитися;
- якщо носите окуляри, їх варто зняти, а руки обробити;
- заведіть гумки на передню частину респіратора та просуньте долоню під ними;
- прикладіть чашу респіратора до обличчя, верхню гумку перекиньте на потилицю, нижню — за вуха;
- розправте респіратор на обличчі, обтисніть носову пластину пальцями обох рук;
- перевірте, щоб гумки респіратора не перехрещувалися — для цього достатньо подивитися на себе в дзеркало.
Після кожного надягання треба робити так званий тест долоні. Тримайте руки перед респіратором і зробіть різкий вдих або видих. Якщо відчули, що повітря проходить між респіратором та шкірою, треба поправити респіратор на обличчі.
Пам’ятайте, що респіратори не забезпечують надійного захисту неголеним людям, а надто тим, хто має бороду.
Під час догляду за хворими, які мають інфекції із контактним або краплинним шляхом передавання, зовнішня поверхня респіратора може забруднитися мікроорганізмами. Тому їх можна використовувати лише як одноразовий засіб. Також слід замінити респіратор, щойно він став вологим. Зазвичай виробники респіраторів зазначають максимальний термін використання — не більше восьми годин безперервної роботи чи одна робоча зміна.
Медичні працівники, які допомагають хворим з інфекційними захворюваннями, що передаються краплинно-повітряним шляхом, обов’язково мають проходити фіт-тестування для перевірки щільності прилягання респіратора. Такий тест потрібно робити хоча б раз на рік.
Халат
ДСТУ EN 13795, ДСТУ EN 14126, ДСТУ EN 13034, ДСТУ EN 14605
Ізоляційний халат слід використовувати, щоб захистити шкіру та попередити забруднення одягу під час роботи. Якщо халат не є водостійким, треба використовувати фартух.
Халат має бути завдовжки до середини литок і з довгими рукавами.
Халат має бути світлого кольору, щоб легше можна було ідентифікувати забруднення, з петлями для пальців або з еластичною манжетою, щоб рукави не закочувалися.
Як надягати халат: розгорніть його, надягніть і зав’яжіть.
Як знімати халат: не торкайтеся до його зовнішньої поверхні, акуратно зніміть, згорніть і утилізуйте. Після зняття халату варто обробити руки.
Куртки, клінічні та лабораторні халати, які надягають поверх особистого одягу для зручності чи ідентифікації, не є засобами індивідуального захисту.
Рукавички
ДСТУ EN 455-І і ДСТУ EN 16523
За підозри чи підтвердженого випадку інфікування коронавірусом, медичним працівникам рекомендовано використовувати нестерильні нетальковані нітрилові рукавички з манжетою до середини передпліччя.
Коли треба застосовувати рукавички:
- коли є передбачуваний безпосередній контакт з кров’ю або іншими біологічними рідинами, слизовими оболонками та потенційно інфікованими матеріалами;
- коли є безпосередній контакт із пацієнтами, які інфіковані патогенами, що передаються контактним шляхом;
- під час роботи із потенційно забрудненим обладнанням і поверхнями, що використовують під час догляду за хворими.
Рукавички заборонено мити чи обробляти дезінфектантами, щоб використовувати повторно. Мікроорганізми не можуть бути абсолютно видалені з їхньої поверхні, до того ж втрачається цілісність структури рукавичок.
Рукавички надягають останніми з усіх засобів індивідуального захисту, обов’язково поверх манжетів халату.
Як знімати рукавички:
- зачепіть її на рівні долоні іншою рукою в рукавичці та обережно зніміть;
- тримайте зняту рукавичку іншою рукою в рукавичці;
- просуньте пальці руки без рукавички на зап’ясті під рукавичку, що залишилася надягненою, та зніміть її, загорнувши над першою рукавичкою.
Окуляри/захисний щиток
ДСТУ EN 166
Персональні окуляри і контактні лінзи не можуть бути засобами індивідуального захисту для слизових оболонок очей. Для їх захисту використовують спеціальні засоби.
Захисний щиток для обличчя виготовлений із прозорого пластику, щоб забезпечити добру видимість для пацієнта і медичного працівника, який використовує щиток.
У захисного щитка має бути ремінець, що регулюється, для щільного прилягання до голови та зручного носіння, а також стійкість до запотівання.
Захисні щитки можуть бути одно- чи багаторазовими.
Захисні окуляри мають щільно прилягати до шкіри і мати гнучку рамку з ПВХ, що легко пристосовується до контурів обличчя та рівномірно тисне.
Окуляри закривають очі та ділянки навколо. Вони підходять для осіб, які носять коригувальні окуляри. Мають прозорі пластикові лінзи з покриттям від запотівання і захистом від подряпин. Ремінці, що регулюються, забезпечують міцне кріплення, щоб окуляри не зміщувалися під час клінічної діяльності.
Захисні окуляри можуть бути одно- чи багаторазовими.
Захисні окуляри та щиток знімають за ремінець на потилиці або за кінцівки дужок і при цьому не торкаються їхньої передньої поверхні.
Послідовність надягання та знімання ЗІЗ
Для правильного використання та зниження ризиків інфікування необхідно знати послідовність надягання засобів індивідуального захисту.
ЗІЗ надягають у такій послідовності: халат → маска чи респіратор → захисні окуляри або щиток → рукавички.